همه چیز در مورد سیستم ساختمانی icf + پاورپوینت

فناوری های نوین عمرانی
تایپوگرافی
 • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
 • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

همه چیز در مورد سیستم ساختمانی icf ، پاورپوینت سیستم icf ، مراحل اجرای سیستم icf ، مزایا و معایب سیستم icf ، سیستم ساختمانی آی سی اف ، icf چیست ، دانلود پاورپوینت icf ، icf، سازه بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

نیاز به ساخت واحد های مسکونی در کشور و اهمیت روز افزون مدیریت انرژی، صنعتی سازی ساخت مسکن را دوچندان نموده است، از این رو استفاده از سیستم های سنتی در امر ساخت و ساز جوابگوی نیاز جامعه نمیباشد و استفاده از فناوری های نوین در این بخش اجتناب ناپذیر می باشد. یکی از روش های متداول ساختمان سازی استفاده از سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است که سرعت،کیفیت و بهای تمام شده این روش به نحو چشم گیر در گرو انتخاب، طراحی و مدیریت سیستم قالب بندی می باشد. یکی از روش های نوین ساختمانی ، icf نام دارد.

icf و تاریخچه ی آن

سیستم آی سی اف (I.C.F) مخفف عبارت Insulating Concrete Formwork است. سیستم icf یک روش برای ساخت ساختمان میباشد که در این روش با استفاده از پنل‌های پلی استایرن (EPS)، پروفیل‌های گالوانیزه و بتن مسلح به ساخت ساختمان می‌توان پرداخت. سیستم آی سی اف حاصل تفکر و ابداع مهندسان آلمانی در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن گذشته است. این نوع سازه به دلیل ویژگی‌هایی که دارد به سرعت در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا پیشرفت کرد. پس از ابداع این سیستم ساختمان سازی، شرکت‌های مختلف عمرانی به استفاده و بهبود سیستم icf پرداختند و آن را گسترش دادند که به طور کلی همه روش‌های به وجود آمده از اصول اولیه پیروی می‌کنند.

سیستم icf
ساختمان چند طبقه اجرا شده با سیستم icf

سیستم icf

اين سيستم (سازه بتن مسلح با قالب عایق ماندگار) سازه ای از نوع ديوارهای باربر است كه در آن بار قائم توسط ديوارها تحمل ميشود و مقاومت در برابر بارهای جانبی به وسيله همين ديوارهای باربر تأمين ميشود. طبق آيين نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800 (اين سيستم فاقد قاب فضايی كامل برای باربری قائم است. لازم به ذكر است كه به منظور رفع محدوديتهای معماری ميتوان با نظر طراح از ستون در سيستم استفاده نمود.

سیستم icf
سیستم icf

مزایای سیستم icf

 • مزایای اقتصادی سیستم icf
 • مزایای فنی سیستم icf

مزایای اقتصادی سیستم icf

 • بازگشت سریع سرمایه به دلیل سرعت اجرای بالا
 • کاهش هزینه انرژی به دلیل ایجاد عایق یکپارچه
 • کاهش هزینه تجهیزات کارگاه
 • کاهش کارمزد به علت کاهش نیروی کار و عدم نیاز به نیروی کار ماهر

مزایای فنی سیستم icf

 • حذف پرت مصالح و نخاله ساختمانی
 • عایق حرارتی مناسب ۷۵ تا ۸۲ درصد
 • عایق رطوبتی مناسب تا ۹۰ درصد
 • امکان بتن ریزی در شرایط دمایی مختلف
 • سرعت اجرای بالا نسبت به روش سنتی به علت روش اجرای ساده، عدم نیاز به شمع بندی سقفها و عدم نیاز به ساخت اسکلت.
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین
 • استحکام بیشترساختار بنا و مقاومت دربرابر زلزله به علت یکپارچگی سیستم
 • صرفه جویی انرژی به علت ایجاد عایق یکپارچه و جرم حرارتی بتن
 • عایق صوتی برابر db 45 (به دلیل ضخامت زیاد دیوارهای بتنی و حداقل بودن خلل و فرج داخل دیوارها)
 • امکان اجرای انواع نماهای داخلی وخارجی
 • امکان قابلیت تلفیق و سازگاری با انواع مصالح، سازه ها و سقف ها
 • افزایش سرعت نصب درها، پنجره ها، سیم کشی و لوله کشی ساختمان
 • عدم آسیب رسانی به محیط زیست به دلیل کاهش مصرف سوخت و عدم مضرات اکولوژیکی در مراحل تولید.
 • مقاومت سازه icf در مقابل اثرات ناشی از رطوبت، باکتری، شوره، نشت مواد، سائیدگی، زنگ زدگی، اشعه ماورا بنفش و همچنین حشرات و حیوانات موذی و خزندگان.
 • مقاوم در برابر آتش سوزی (طبق استاندارد ASTM به شماره E119، مقاومت در برابر آتش سوزی سیستم ICF بیشتر از ۲ ساعت تخمین زده شده است.)

معایب و محدودیت های سیستم icf

محدودیت‌های روش سازه ی بتن مسلح با قالب عایق ماندگار (icf) شامل محدودیت‌های ارتفاعی و نیز محدودیت‌های ساختمان‌های دیوار باربر بتن مسلح است. حداکثر طول دهانه‌ها نیز معادل قطعات متعارف بتنی، ۷ الی ۹ متر است. اجرای سطوح منحنی با این سیستم امکان‌پذیر است. دیوارهای باربر با مدول‌های متفاوت را می‌توان طبق منحنی طرح برید و شکل داد. اما اجرای سطوح منحنی با شعاع‌های خیلی کم امکان‌پذیر نیست. یکی از مهم‌ترین معایب این روش مانند تمامی سیستم‌های بتنی، عدم امکان استفادۀ مجدد از مصالح آن است. صعوبت جابه‌جایی در، پنجره و یا تجهیزات ساختمان، پس از اتمام ساخت، از دیگر محدودیت‌های این روش محسوب می‌شود. زیرا اجرای چنین تغییراتی، نیازمند دستگاه‌های برش بتن میباشد.

مقاومت سیستم آی سی اف (icf) در برابر مخاطرات طبیعی

باد

در ایران براساس آیین نامه های موجود، معمولاً نیروی باد به عنوان یک نیروی غالب در طراحی ساختمان های کم ارتفاع محسوب نمی گردد. با این وجود مقاومت ساختمان در برابر نیروی باد طبق اطلاعات ارائه شده به شکلی است که باد ها تا سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت هیچگونه آسیبی به ساختمان نمی رساند.

آتش سوزی

با توجه به تغییرات ایجاد شده در خواص پلیمرهای مورد استفاده در سیستم ICF مقاومت در برابر آتش سوزی در این سیستم به حدی افزایش یافته است که با توجه وجود بتن در داخل این سیستم می توان مقاومت آن را حتی بیشتر از یک دیوار کاملاً بتنی در نظر گرفت. حداقل مقاومت دیوارها و شیت های پلیمری ۱۰ سانتی متری در میان شعله های آتش طبق شرایط استاندارد ASTM به شماره ۱۱۹E قبل از تغییر فرم و کاهش پایداری ۳۰ دقیقه و حداقل مقاومت دیوارهای با ضخامت بیشتر، کمتر از دو ساعت سنجیده شده است.

زلزله

مقاومت ساختمان در برابر نیروی زلزله با قالب های E.P.S پر شده از بتن مسلح به عنوان دیوارهای برشی را می توان به دوگروه زیر تقسیم بندی کرد:

 1. ساختمان هایی که برش پایه ناشی از نیروی زلزله در آن ها، برابر یا بیشتر از ۱۵ درصد وزن ساختمان باشد.
 2. ساختمان هایی که برش پایه ناشی از نیروی زلزله در آن ها، کمتر از ۱۵ درصد وزن ساختمان باشد.

به طور کلی تفاوت عمده در این دو گروه میزان مصرف آرماتور جهت مسلح سازی بتن داخل قالب های E.P.S و تغییر در حداکثر فاصله مجاز بین تیرهای افقی یا شیب دار سقف می باشد که براساس محاسبه، به شکل دقیق اندازه گیری شده و بهینه سازی می شود. در ایران با توجه به استاندارد ۲۸۰۰ معمولاً ساختمان ها در گروه اول قرار دارد.

سازه های قابل اجرا با سیستم icf

 • ساختمان های طبقاتی با کاربری مسکونی، اداری، تجاری و بیمارستان ها
 • حوضچه های صنعتی و استخرها
 • دیوارهای پیرامونی سایت
 • دیوارهای حایل و سازه های زیر زمینی
 • ساختمان های صنعتی و سوله ها
 • مخازن ذخیره آب و گرانول ها
ساختمان چند طبقه با icf
ساختمان چند طبقه با icf

اجزای icf

 • میلگردهای افقی و قائم
 • بتن
 • پلی استایرن منبسط شونده (دو لایه به ضخامت‌های ۶ تا ۲۰ سانتی‌متری )
 • رابط های اتصال دهنده پلی اسایرن های دو طرف دیوار

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم icf
اجزای تشکیل دهنده سیستم icf

نکته 1 : رابط ها می توانند از جنس پلی پروپیلن با دانسیته بالا، پلی استایرن منبسط شونده، پلی استایرن با مقاومت بالا، ورق گاوانیزه و یا میلگرد باشند. همچنین تعداد و ابعاد رابط ها باید به گونه ای باشد که تحمل بارهای حین اجرای ناشی از بتن ریزی و بتن تازه را داشته باشند.

نکته 2 : بتنی که در سیستم icf مورد استفاده قرار می گیرد باید حداقل از رده C20 و اسلامپ آن نیز بین 100 تا 150 میلی متر باشد.

مراحل اجرای سیستم icf (به وسیله بلوک دیواری)

 1. حمل و انبار كردن بلوک های ديواری
 2. حمل و انبار نمودن ميلگردها و مصالح بتن
 3. آماده سازی و برش زدن ميلگردها و بلوک ها طبق نقشه
 4. آماده سازی چارچوب های در و پنجره و تكيه گاه های موقت
 5. تسطيح، آرماتوربندی و بتن ريزی پی
 6. جاگذاری بلوک های ديواری
 7. بتن ريزی
 8. اتصالات

 1حمل و انبار كردن بلوک های ديواری

 • بلوک ها بايد يک روز تا يک هفته بعد از توليد مورد استفاده قرار گيرند تا در اين مدت انبساط و انقباض لازم در بلوک صورت گرفته باشد.
 • با توجه به وزن كم بلوک، آنها را ميتوان با دست حمل نمود.
 • در حين حمل، بايد مراقب بود تا بلوک ها در تماس با حلال های شيميايي مانند نفت، بنزين و ... قرار نگيرند.
 • بلوک های ديواری پلی استايرن داراي سختی كمتری نسبت به بلوكهای بتنی و سفالی است، از اينرو، در هنگام بستن بلوک ها با طناب يا تسمه، بايد محافظ مناسبی در زير طناب يا تسمه قرار گيرد تا از ايجاد فرو رفتگي در بلوک جلوگيری شود.
 • ز انبار بلوک های ديواری ICF در نزديكی مواد اشتعال زا بايد خودداری نمود. عليرغم اينكه بلوک های سقفی از جنس پلی استايرن كندسوز هستند، بايد از انجام عمليات جوشكاری در نزديكی محل انبار بلوک ها خودداری شود

 

انبار کردن icf
انبار کردن icf

 2حمل و انبار نمودن ميلگردها و مصالح بتن

حمل و انبار نمودن ميلگردها و مصالح بتن بايد مطابق با مبحث نهم مقررات ملی ساختمان باشد.

 3آماده سازی و برش زدن ميلگردها و بلوک ها طبق نقشه


برای سرعت بخشيدن به كار و به منظور اجراي منظم پروژه بايد بلوک های ديواری را برش زده و به ترتيب در محل مناسبي انبار نمود. همچنين، بايد پس از برش زدن بلوكها، آنها را شماره گذاری نمود. ميلگردهای افقی و قائم ميبايست بر اساس نقشه طراحی اندازه شده و در صورت نياز خم كاری شوند و با رعايت ترتيب اجرا در محل مناسبی انبار شوند.

برش میلگرد
برش میلگرد

 4آماده سازی چارچوب های در و پنجره و تكيه گاه های موقت

چارچوب های در و پنجره بايد از قبل آماده شده و در محل نگهداري شود تا در موقع مناسب (قبل از اجراي تير نعل درگاه) در جای خود قرار داده شوند. برای نصب پنجره، ابتدا بايد محل هايی كه پنجره در آن قرار ميگيرد بر طبق نقشه با گچ علامتگذاری شود. سپس، بلوک های ديواري بايد تا سطح پايينی پنجره كار شود. در اين مرحله، فريم پنجرهها در محل های علامت گذاری شده قرار داده شده و دور تا دور آن با بلوک كار ميشود. سپس، تير نعل درگاه بر روی قاب پنجره قرار داده ميشود. لازم به ذكر است كه داخل پنجره در هر 1 متر بايد با مهاربند های عمود بر هم مهار شوند تا قاب پنجره در هنگام بتن ريزی دچار تغييرشكل نشود. ضروری است قسمت پايين قاب پنجره سوراخ دار باشد تا به راحتی بتوان بتن را در بلوک های قرار گرفته در زير پنجره جای داد. همچنين، اطراف پنجره بايد درزگيری شود تا بتن از درزها به بيرون نشت نكند.

اجرای پنجره در سیستم icf
اجرای پنجره در سیستم icf

 

پس از مسطح نمودن سطح پی يا كف ميتوان اقدام به نصب درها نمود. ابتدا، لازم است محل مورد نظر بر اساس نقشه و به وسيله گچ علامتگذاری شود. سپس، قاب از قبل آماده شده در ميبايست در آن قسمت قرار داده شده و داخل قاب هر 1 متر بايد با مهاربند های عمود بر هم، مهار شوند. به منظور ايستايی كامل در بايد قاب با تكيه گاه های موقت مهار شود تا در حين بتن ريزی خراب نشود. در اين مرحله ميتوان بلوک ها اطراف قاب و تير نعل درگاه روی آن را اجرا نمود

اجرای در در سیستم icf
اجرای در در سیستم icf

 5تسطيح، آرماتوربندی و بتن ريزی پی

به هر دو شكل نواری و گسترده قابل اجرا میباشد. در صورت نياز به گودبرداری، بايد ابتدا محل پی ICF پی در سيستم با گچ مشخص شده و سپس گودبرداری انجام شود. پس از آن بايد سطوح صاف شده و تراز گردد. اين كار به دليل اجتناب از غيرتراز بودن سطوح ديوار های قرار گيرنده در يک ارتفاع می باشد؛ اين عمل، حتی پس از بتن ريزی پی نيز بايد انجام شود تا ديوارها بر روی سطح صاف قرار گيرند. سپس قالب بندی پی به وسيله چوب و يا بلوک های پلی استايرن انجام می شود. پس از جاگذاری آرماتورهای پی، بايد يک سری آرماتور انتظار در فواصل مشخص و با طول های يكسان جهت اتصال پی به ديوار اجرا شوند. در اين مرحله، پی، آماده بتن ريزی است. پس از گيرش بتن بايد از صاف و تراز بودن پی، اطمينان حاصل نمود.

اجرای پی در سیستم icf
اجرای پی در سیستم icf

 6جاگذاری بلوک های ديواری

براي اجرای ديوار ها، ابتدا بايد بر طبق نقشه، سطح پي ريسمان كشی شده و بر اساس محل قرارگيری پاشنه بلوک ها، 50 ميلی متر در فواصل 700 الی 1000 يک سری مقاطع ناودانی، نبشی و يا تخته هايی در ابعاد 700*100*50 ميلی متری از هم، در دو طرف پاشنه ديوار (محل های ريسمان كشی شده) قرار داده شده و به وسيله ميخ های معمولی و يا ميخ های هيلتی به پی متصل شود. اين قطعات به اجرای صحيح ديوارها كمک نموده و مانع از نشت بتن می شود. برای اين كار ابتدا با دستگاه ليزر تراز خطوط مشخص شده و ريسمان كشی انجام می شود. سپس، بر اساس خطوط مشخص شده ناودانی ها يا تكه های چوب جاگذاری شده و با ميخ به پی محكم می شوند.

اجرای پی در سیستم icf
احداث دیوار روی پی در سیستم icf

 

اجراي ديوار، بهتر است از گوشه ها و اتصالات T شکل شروع شود. بنابراين، با داشتن تعداد گوشه های ساختمان، اتصالات T شكل و تيرهای نعل درگاه، به راحتی مي توان طول های مورد نظر را حساب نموده و اجرای ديوار را كامل نمود. پس از اجرای قطعات گوشه و اتصالات T شكل ديگر اجزاي ديوار تكميل مي شود. در اين مرحله لازم است آرماتورهاي افقي بر حسب طراحی انجام گرفته در بين دو پانل قرار گيرد. اين عمل تا ارتفاع كامل ديوار انجام مي گيرد و آرماتورهای قائم از بالا در داخل ديوار قرار داده می شود و پس از قرارگيری و تنظيم شدن در در جای خود، با سیم های آرماتوربندی بسته ميشوند. لازم به ذكر است كه براي اجراي ديوار طبقات بالاتر بايد آرماتورهای انتظار قرار داده شود. برای اين منظور طول آرماتورهای قائم طبقه پايي نتر برابر ضخامت سقف و طول مهاري لازم و ارتفاع طبقه (ارتفاع كف تا كف) خواهد بود. براي ايجاد ايستايی ديوار در هنگام بت نريزی و چيدن بلوک ها لازم است تا ديوار به وسيله تكيه گاه هاي جانبی به فواصل 1،5 متری از هم مهار شود. در گوشه ها اين فاصله (فاصله تكيه گاه عمودی از گوشه ديوار) به 0،5 كاهش می يابد.

اجرای دیوار در سیستم icf
اجرای دیوار icf

 

همان گونه كه ملاحظه می شود اين نوع تكيه گاه كه برای مهار كردن ديوارها از آن استفاده می شود از اعضای عمودی، مايل و افقی تشكيل شده است كه عضو عمودی برای هم سطح نمودن بلوک های ديواری و تراز مناسب ديوار در مرحله قبل و بعد از بتن ريزی شود.

تراز نمودن ديوار icf
تراز نمودن ديوار icf

 

عضو مايل تكيه گاه براي تأمين ايستايی ديوار در برابر ضربه هاي جانبی حين اجرا به كار مي رود. از عضو افقي می توان براي ايجاد سكوی براي بتن ريزي و تكيه گاه افقي براي ايجاد جان پناه براي كارگران استفاده نمود. همان طور كه در شكل ملاحظه می شود پس از چيدن بلوک ها نبشی هايی در بالای ديوار قرار داده می شود. اين كار در مرحله اول براي اطمينان از صاف و درست اجرا شدن ديوار و در مرحله دوم براي جلوگيری از خراب شدن دندانه های بلوک ها انجام می شود. در ديوار تعبيه PVC می توان قبل از بتن ريزی لوله های ICF به منظور عبور لوله های تأسيساتي از ميان ديوا رهای نمود تا پس از بتن ريزی به راحتی لوله ها را عبور داد. هم چنين، جای لوله های بخاری نيز با استفاده از لوله های سيمانی يا سراميكی بايد در ديوارها مشخص شده باشد. لازم است اطراف لوله ها با مصالح مناسبی درزگيری شود تا از خروج احتمالی بتن در حين بت نريزی پيش گيری شود (شكل ).

جاگذاری لوله عبوری تأسيسات در سیستم icf
جاگذاری لوله عبوری تأسيسات در سیستم icf

 7بتن ریزی

پس از تكميل اجراي بلو كها و تراز نمودن ديوار بايد ديوارها درزگيري شده و آماده بت نريزي شود. توصيه مي شود بتن ريزي با استفاده از پمپ بتن صورت گيرد. اندازه قطر لوله خروجي بتن حتماً بايد كمتر از ضخامت ديوار در نظر گرفته شود تا از ريخت و پاش بتن جلوگيري شود. هم چنين، لازم است فشار لازم براي بتن ريزي در حدي باشد كه كارگران بتوانند لوله خروجي پمپ را در اختيار داشته باشند و ديوار ناتراز نگردد. در صورتي كه قطر لوله خروجي پمپ بيش تر از ضخامت ديوار باشد مي توان مطابق شكل از رابط هاي مناسب براي بتن ريزي استفاده نمود.

بتن ریزی قالب عایق ماندگار icf
بتن ریزی قالب عایق ماندگار icf

 8اتصالات

در زیر تصویری از اتصال دیوار های icf با سقف بتنی نمایش داده شده است.

اتصال دیوار icf و سقف بتنی
اتصال دیوار icf و سقف بتنی

در ادامه مطلب میتوانید اقدام به دانلود پاورپوینت کامل سازه بتن مسلح با قالب عایق ماندگار (ICF) نمایید.

برای خرید فایل ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید اگر حساب کاربری ندارید اقدام به ساخت حساب کاربری نمایید.

مشخصات فایل :

 • فایل پاورپوینت + فایل فونت
 • 48 اسلاید
 • فونت زیبای Casablanca.
 • حجم فایل :10.2 مگابایت
 • تصاویر فایل :

مطالب موجود در فایل :

 • فهرست
 • معرفی
 • تاریخچه آی سی اف
 • سیستم ICF
 • مزایا و معایب سیستم icf
 • اجزای icf
 • مقاومت سیستم ICF در برابر مخاطرات طبیعی (باد ، آتش سوزی و زلزله)
 • مراحل اجرای سیستم ICF
 • دیتیل های اجرایی در محل اتصال دیوار به دیوار ، دیوار به پی
 • منابع
ریال60,000

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید