10
شنبه, جون
ورود
x
ثبت
x

بتن رنگی چیست | کاربردها و مزایای بتن رنگی

بتن - آزمایشات و افزودنی های بتن
تایپوگرافی
 • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
 • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

بتن رنگی ، موارد کاربرد بتن رنگی ، ساخت بتن رنگی ، تولید بتن رنگی ، تاریخچه بتن رنگی ، مزایای بتن رنگی ، انواع بتن رنگی ، نحوه اجرای بتن رنگی ، پاورپوینت بتن رنگی ، افزودنی های رنگی در بتن

بتن رنگی همان بتنی میباشد که در ساخت و ساز از آن استفاده میشود و تنها تفاوت آن با بتن معمولی نوع رنگ آن است. بتن رنگی مانند بتن های معمولی مقاومت بالایی را دارند و در برابر سایش نیز مقاوم اند. همین مقاوم بودن در برابر فشار و سایش است که باعث شده از این محصول بیشتر در مرکز شهر و مسیر های پر تردد استفاده گردد.بتن رنگی از طریق اضافه کردن قلیا و مواد رنگی مقاوم و سبک در داخل مخلوط به میزان ۸ تا ۱۰ درصد وزن سیمان (‌موم اکسید سرب قرمز و غیره) یا با استفاده از سیمان‌های رنگی به دست می‌آید‌. گاهی اوقات راهروها از ماسه‌های دارای رنگ مانند توف کوارتزیت قرمز مرمر و بقیه سنگ‌های رنگی ساخته می‌شوند‌.

تاریخچه بتن رنگی

در اوایل دهه یک شرکت پیمانکاری به نام FD Davis در جنوب کالیرفنیا آمریکا ایده اضافه کردن اکسید آهن مصنوعی به مخلوط بتن خاکستری انجام داد.با اضافه کردن این پودر رنگی به بتن خاکستری سنتی ، دستیابی به طیف گسترده ای از رنگ ها امکان پذیر شد.

پنجاه سال بعد ، در سال ۲۰۰۴ یش از ۲۰۴ میلیون وند اکسید آهن مصنوعی رای رنگ آمیزی محصولات مبتنی بر سیمان تنها در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه ممکن است ان نوع رشد را در پنجاه سال دیگر تکرار نشود ولی پش بینی می شود که بتن تزئینی نسبت به سایر بخش های ساخت بتن رشد خوبی داشه باشد.

کاربرد های بتن رنگی

 • استفاده در ساخت کفپوش های پیاده رو و میدان ها
 • زیبا سازی بافت شهری
 • رنگی کردن سازه‌های بتنی از دیگر کاربرد های بتن رنگی میباشد ، مانند آشیانه حفاظت هواپیماهای جنگی یا انبار مهمات مکان‌های نظامی که هم به استتار سازه کمک می‌کند و هم با انتخاب درست امکان تقویت بتن در مقابل عوامل محیطی فراهم می‌شود.

مزایای بتن رنگی

 • بتن رنگی دوام بسیار بالایی دارد و در مقابل سایش نیز مقاوم میباشد. (استفاده در مکان های پر رفت و آمد)
 • بتن رنگی همچنین توانایی مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش را دارد.
 • بتن رنگی کمک بسیار زیادی به محیط زیست می کند. زیرا یکی از ویژگی های این محصول جلوگیری از گرد و غبار و آلودگی است. این محصول به دلیل تنوع رنگ و پایدار بودن در برابر تابش نور خورشید علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است.
 • شست و شوی بتن رنگی بسیار آسان است زیرا آلودگی را بسیار اندک جذب می کند و مانع گستردگی آلودگی در هوا می شود.
بتن رنگی کف
بتن رنگی کف

انواع بتن رنگی

 1بتن رنگی ساده

بتن رنگی ساده عبارت است از ترکیبی از : آب، رنگ، سیمان سفید، شن و ماسه معمولی که همانند بتن های معمولی بسیار مقاوم میباشد و تفاوتش تنها در رنگ و ظاهر با بتن های معمولی است.

 2بتن رنگی صنعتی

ساخت بتن های صنعتی مانند بتن های ساده می باشد و از همان ترکیب: آب، رنگ بتن و سیمان سفید ساخته می شود. تنها تفاوت بتن های صنعتی با ساده در نوع سنگدانه ها می باشد. در بتن های ساده از شن استفاده می شد اما در بتن های صنعتی سنگ دانه ها از مواد سخت و سایشی با فشاری چند برابر بیشتر نسبت به شن و با ترکیبات صنعتی تهیه می شوند. این بتن ها به دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالا به بتن های ضد سایش نیز مشهورند. اما مقدار هزینه برای استفاده از بتن رنگی یکی از نکات مهم است که باید به آن توجه نماییم.

مواد رنگی
مواد رنگی بتن

اجرای بتن رنگی

بتن رنگی هم زمان با اجرای بتن ریزی شروع می شود، برای هر متر مربع بتن ریزی حدود 5 کیلو گرم بتن رنگی مورد استفاده قرار می گیرد، با انجام دادن این کار مقاومت بتن در مقابل سایش و خوردگی بتن 2 برابر خواهد شد. استفاده از بتن رنگی هنگام بتن ریزی باعث کاهش ترک خوردن بتن نیز می شود، روش درست کردن بتن رنگی هیچ فرقی با درست کردن بتن معمولی ندارد به غیر از اینکه در بتن رنگی از رنگدانه های معدنی و سیلیس استفاده شده که رنگدانه های معدنی به صورت ذرات خیلی کوچک با آب و سیمان مخلوط می شود که این امر باعث افزایش دوام و چسبندگی سیمان می شود.

اگر از افزودنی های رنگی در بتن مورد استفاده قرار گیرد این عمل باعث استحکام زیادی در بتن رنگی می شود . در هنگام مخلوط بتن رنگی باید توجه داشت که بتن به صورت کامل و دقیق مخلوط شود، چون مخلوط نشدن کامل بتن باعث ایجاد حفره هایی کوچک و بزرگ در بتن رنگی می شود، با ایجاد حفره ها در بتن باعث جمع شدن آب درون آن ها می گردد که این عمل در زمستان باعث یخ زدن آب در داخل حفره ها شده و باعث افزایش حجم بتن رنگی می شود. که این امر به گذشت زمان باعث ترک خوردن و خرابی بتن رنگی می شود.

روش های جدید و سریع برای رنگ آمیزی سیمان وجود دارد، این روش به شکلی می باشد که شما می توانید با استفاده از دانه های ریز معدنی، که این دانه های کوچک از رنگدانه های مصنوعی و یا طبیعی تشکیل شده، که در نتیجه باعث ایجاد بتن رنگی می گردد.

عمل آوری بتن رنگی

عمل آوری بتن رنگی از اهمیت یشتری نسبت به بتن معمولی برخوردار است زیرا عدم عمل آوری مناسب باعث ایجاد رنگ متفاوت خواهد شد. این تفاوت در رنگ و سایه در بتن خاکستری کمتر مشاهده می گردد.

همین اختلاف رنگ جزئی ممکن است برای شما هزینه مالی به دنبال داشته باشد یا حتی منجر به تخریب بتن و ریختن مجدد بتن گردد. برای جلوگیری از این مشکلات، استفاده از یک ترکیب تمیز کننده رنگی یا موم رنگی همیشه در هنگام ریختن بتن رنگی توصیه می شود. برای جلوگیری از ان اتفاق توصیه میشود از یک سری مواد عمل آوری رنگی استفاده شود در محل روژه، که اگه چنانچه خرابکاری شود . با آن مواد، رنگ رو درست میکنند و همه جا یکارچه باشه فقط باید توجه داشت که رنگ مواد عمل آوری طوری تنظیم شود که همانند سایر بخش ها باشد و اختلافی به وجود نیاید.

پروژه بزرگ اجرا شده با بتن رنگی

شهرک Comfort در کشور اوکراین با استفاده از بتن رنگی ساخته شده است که مشخصات و تصاویر آن در زیر آورده شده است.

مساحت این شهرک زیبا ۴۰ هکتار میباشد و موفق ترین پروژه مسکونی در ۲۵ سال گذشته در کشور اوکراین به حساب می آید که با استفاده از تکنولوژی بتن رنگی ساخته شده است.
این شهرک دارای ۱ مهد کودک ، ۱ مدرسه ابتدایی ، ۱ دبیرستان ، یک سالن ورزشی با وسعت ۴۶۰۰ متر مربع و چندین پارکینگ عمومی میباشد.
در طرح اولیه شهرک دارای دسترسی آزاد بود اما محیط بد و نا امن ساکنان را مجبور به نصب حصار کرد.

ساختمان بتن رنگی
شهرک comfort

 

ساختمان بتن رنگی
ساختمان بتن رنگی

در ادامه میتوانید اقدام به دانلود پاورپوینت بتن رنگی نمایید.

مشخصات فایل :

 • فایل پاورپوینت
 • 33 اسلاید
 • فونت زیبای Casablanca.
 • حجم فایل :7.4 مگابایت
 • تصاویر فایل :

 

مطالب موجود در فایل :

 • فهرست
 • بتن رنگی
 • تاریخچه بتن رنگی
 • کاربرد بتن رنگی
 • مزایای استفاده از کفپوش های بتن رنگی
 • مزایای بتن رنگی‌
 • انواع بتن رنگی (بتن رنگی ساده ، بتن رنگی صنعتی)
 • پیگمنت ها (انواع پیگمنت ها، پیگمنت های معدنی، پیگمنت های آلی، ترکیب سیمان و پیگمنت، پراکندگی پیگمنت در بتن رنگی)
 • اجرای بتن رنگی
 • عمل آوری بتن رنگی
 • پروژه بزرگ شهرک Comfort (مشخصات شهرک ، تصاویر شهرک)
ریال230,000

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید