10
چهارشنبه, آگوست
ورود
x
x
ثبت
x

آموزش نصب فونت فارسی (کاتب) در اتوکد + دانلود کامل فونت های اتوکد

نرم افزار
تایپوگرافی
  • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
  • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

آموزش نصب فونت فارسی (کاتب) در اتوکد + دانلود کامل فونت های اتوکد، رفع مشکل فونت فارسی اتوکد، فونت کامل اتوکد، فونت کاتب اتوکد، دانلود تمام فونت های کاتب، فارسی نوشتن در اتوکد، کاتب برای اتوکد 2021، دانلود رایگان فونت کاتب

یکی از کمبود های نرم افزار اتوکد شرکت Autodesk عدم امکان تایپ کردن به صورت فارسی و خواندن فونت های فارسی به صورت پیش فرض میباشد. از طرفی نوشتن کلمات و جملات فارسی در نقشه ها و دیتیل ها ضروری میباشد. روش های متعددی برای بر طرف کردن این مشکل وجود دارد که بهترین آنها استفاده از فارسی نویس کاتب میباشد. در این مطلب از سایت آبستا سازه شما میتوانید یک مجموعه کامل از فونت های فارسی اتوکد (... فونت) را دانلود و با استفاده از آموزشی که در ادامه داده می شود اقدام به استفاده از این فونت ها در اتوکد نمایید.

فونت های نرم افزار اتوکد با پسوند SHX شناخته میشوند فونت های خاصی هستند که در صورت موجود نبودن در قسمت فونت های نرم افزار نوشته های موجود در فایل های dwg خوانده نمیشوند.

مراحل نصب کاتب و فونت ها

 1دانلود کاتب و فونت ها
دانلود و استخراج بسته دانلودی
دانلود و استخراج فایل ها

ابتدا از طریق لینک زیر اقدام به دانلود فایل های مورد نیاز(فارسی نویس کاتب + فونت ها فارسی) نمایید سپس با استفاده از نرم افزار Winrar و یا سایر نرم افزار های مشابه استخراج فایل، بسته دانلودی را از حالت فشرده خارج نمایید. (توجه شود کاتب و فونت های قرار داده شده با نسخه های مختلف اتوکد از جمله اتوکد 2021، 2016، 2014، 2010 و ... سازگاری دارد.)

 2قراردهی کاتب در پوشه Support اتوکد
انتقال فایل KATEB.LSP به پوشه Support اتوکد
انتقال فایل KATEB.LSP به پوشه Support اتوکد

در پوشه فایلی که دانلود نموده اید (یک پوشه بنام فونت و یک فایل به نام KATEB وجود دارد) فایل KATEB.LSP را کپی و به مسیر نصب اتوکد رفته و در پوشه Support آن را Paste نمایید.

جهت پیدا کردن پوشه اتوکد در سیستم میتوانید بر روی آیکن اتوکد کلیک راست کرده و گزینه Open File Location را کلیک نمایید تا به مسیر نصب نرم افزار بروید و در آنجا پوشه Support را مشاهده نماید. به طور پیش فرض مسیر پوشه Support در مسیر ذیل میباشد.

C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2021\Support

 3قراردهی فونت ها در پوشه Fonts اتوکد
انتقال فایل های فونت
انتقال فایل های فونت با پسوند shx به پوشه Fonts اتوکد

محتویات پوشه فونت (که محتویات آن با پسوند shx میباشند) را که در بسته دانلودی قرار دارد کپی نموده و در مسیر نصب اتوکد و در پوشه Fonts نرم افزار Paste نمایید.

جهت پیدا کردن پوشه اتوکد در سیستم میتوانید بر روی آیکن اتوکد کلیک راست کرده و گزینه Open File Location را کلیک نمایید تا به مسیر نصب نرم افزار بروید و در آنجا پوشه Fonts را انتخاب نمایید. به طور پیش فرض مسیر پوشه Fonts در مسیر ذیل میباشد.

C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2021\Fonts

 4لود کردن KATEB.LSP در اتوکد
لود کردن کاتب در اتوکد
لود کردن کاتب در اتوکد (بخش ...Load Application)

در این مرحله باید KATEB.LSP را در نرم افزار اتوکد Load نماییم. برای این کار در محیط نرم افزار از سربرگ Tools گزینه ...Load Application را انتخاب مینماییم. همچنین از طریق بخش کامند اتوکد میتوان با تایپ کردن AP به Load Application دسترسی پیدا نماییم.

در پنجره باز شده که به طور پیش فرض پوشه Support در آن انتخاب شده است فایل KATEB را انتخاب می نماییم و گزینه Load را می زنیم که در پایین ترین بخش این پنجره متن موفقت لود شدن کاتب را مشاهده می نمایید. (متن KATEB.LSP succssfully loaded)

لود کردن کاتب در اتوکد
لود کردن کاتب در اتوکد (بخش Load Application >>> Startup Suite)

برای این که با بستن و باز کردن مجدد اتوکد نیاز به Load کردن کاتب نباشد لازم است تا در همان پنجره Load Application و از بخش Startup Suite گزینه ...Contents را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده گزینه add را انتخاب و مجدداً KATEB.LSP را انتخاب نمایید.

 5فارسی نویسی با کاتب و تست فونت ها
انتخاب فونت فارسی در Text Style
انتخاب فونت فارسی در Text Style

از طریق پنجره Text Style و بخش Font Name ما فونت فارسی naskhe.shx را انتخاب نموده ایم.

فارسی نویسی با کاتب در اتوکد
تایپ فارسی با کاتب

با تایپ دستور KATEB در کامند اتوکد شروع به تایپ به صورت فارسی در اتوکد می نماییم.

کار به پایان رسید، شما موفق به استفاده از فونت های فارسی در نرم افزار اتوکد شدید.

 

نظرات (1)

5 از 5 براساس 1 رای
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

  1. 5 / 5
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید