07
چهارشنبه, دسامبر
ورود
x
x
ثبت
x

بررسی انواع سقف ها

متفرقه
تایپوگرافی
 • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
 • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

بررسی انواع سقف، پاورپوینت انواع سقف ها، انواع سقف ساختمانی، سقف های بتنی، انواع سقف پاورپوینت، انواع مختلف سقف های ساختمانی

سقف از جمله مهم ترین قسمت های ساختمان است که به روش های مختلف اجرا می شود. این بخش از بنا باید از مقاومت لازم در برابر نیروهای وارده برخوردار باشد تا دچار آسیب نگردد. سیستم های متفاوتی برای اجرای سقف توسط مهندسین و سازندگان به کار برده می شود. انواع مختلفی از سقف اعم از تیرچه بلوک ، کامپوزیت ، عرشه فولادی و . . . وجود دارد که هر یک با توجه به شرایط سازه و تشخیص مهندسین قابل انتخاب و اجرا هستند. در ادامه به بررسی انواع سقف ها میپردازیم.

سقف طاق ضربی
سقف طاق ضربی

 

1

سقف طاق ضربی: سقف طاق ضربی یکی از قدیمی‌ ترین و سنتی‌ ترین نوع سقف ‌های رایج در ایران می ‌باشد. در بعضی شهرستان‌ های ایران مانند یزد طاق ضربی با خیز بلند در حدود نیم دایره روی دهانه‌ های تا حدود 6 متر هم اجرا می‌کنند. در دهه‌ های اخیر و به دلیل ضعف این نوع سقف در هنگام زلزله و ایمن نبودن آن، سیستم‌ های جدید سقف مانند سقف تیرچه و بلوک جایگزین این نوع از سقف‌ ها گشته ‌اند. استفاده از طاق ضربی در ساختمان‌ های بزرگ و چند طبقه مناسب نمی‌ باشد. آجر استفاده شده در طاق نباید کاملاً زنجاب شده باشد باید در هنگام استفاده در آب زده شود و بلافاصله در محل مناسب نصب شود. از آجر جوش یا خام در طاق نباید استفاده کرد طاق فرو می‌ریزد. پس از اتمام کار دوغابی از گچ روی طاق ریخته تا کلیه منافذ آن بسته شود و به صورت جسمی توپر و یکپارچه در آید و انسجام آن افزایش یابد.

سقف تیرچه بلوک
سقف تیرچه بلوک

 

2

سقف تیرچه و بلوک: سقف تیرچه بلوک، به سقف تیرچه دال هم معروف میباشد، سقف تیرچه بلوک جزء دال های یک طرفه بوده و از رایج ترین سقف های در پروژه های کوچک و متوسط در کشور به شمار میرود. از ویژگی های سقف تیرچه بلوک میتوان به سبکی سقف (در صورت استفاده از یونولیت)، سطح هموار زیر سقف و روی سقف بعد ازاتمام عملیات اجرا، عایق بودن در مقابل صوت، حرارت و رطوبت اشاره نمود. رایج ترین نوع تیرچه در ایران که اکثر مهندسین از آن استفاده می ‌کنند تیرچه با خرپا می‌باشد که این نوع تیرچه از خرپا که اغلب از میلگرد ساخته می شود تشکیل میگردد. بلوک ها در سقف تیرچه بلوک عموماً نقش پرکننده داشته و در استحکام و مقاومت آن تاثیری نداشته اما هرچند حین نصب و عبور و مرور کارگران می بایستی از استحکام کافی برخوردار باشند. بتن پوششی نوع سقف به صورت در محل ریخته میشود و ضخامت بتن پوشش حداقل 5 سانتی‌متر یا یک دوازدهم فاصله محور تا محور تیرچه‌ها می ‌باشد.

سقف هالوکور
سقف هالوکور

 

3

سقف هالوکور: یکی از سیستم های نوین اجرای سقف های پیش ساخته، استفاده از پیش تنیده هالوکور می باشد. این سقف در کارخانه ساخته شده و جهت نصب به محل پروژه انتقال داده میشود. دال های هالوکور با استفاده از بتن مسلح پیش تنیده در كارخانه تولید و به محل اجرای پروژه انتقال داده می شود. در این دال ها به منظور كاهش بار وزن هالوکور حفراتی طولی تعبیه شده است. تولید هالوکور به صورت دال پیش تنیده علاوه بر ایجاد مقاومت خمشی بسیار زیاد موجب کاهش وزن هالوکور به علت عدم استفاده از میلگرد می ‌گردد، که این امر موجب کاهش قیمت این نوع هالوکور نسبت به دیگر انواع هالوکور می ‌شود.

سقف عرشه فولادی
سقف عرشه فولادی

 

4

سقف عرشه فولادی: در حدود سالهای 1980 میلادی در کشورهای اروپایی نطیر فنلاند و ایالت متحده آمریکا با ظهور بلند مرتبه سازی در شهرهای بزرگ نوع جدیدی از اجرای سقف ها ابداع و گسترش یافت که در ابتدا با نام Steel Deck مطرح شد ادامه این روند و توسعه روز افزون تکنولوژی های ساخت و ساز این سیستم نیز تکمیل تر شد و کاربرد های فراوانی در انواع سازه ها پیدا کرده است. سیستم های مرکب دال فولادی - بتنی (عرشه فولادی)، یکی از اقتصادی ترین روش های ساخت سقف برای ساختمان ها، شناخته شده اند. سیستم سقف عرشه فولادی از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روی ورق های ذوزنقه ای که به وسیله برشگیرها (گل میخ ها) به تیرها و شاهتیرهای فولادی متصل می شوند، تشکیل شده است.

سقف وافل
سقف وافل

 

5

سقف وافل: سقف وافل سازه ای جدید و مدرن است که بیشترین کاربرد آن برای ساخت سقف های بلند مرتبه ( معمولا با ارتفاع بیش از 12 متر) می باشد. سقف وافل ظاهری شبکه ای و پنجره ای مانند دارد. این سازه همانطور که از نامش پیداست شباهت ظاهری زیادی به نان وافل دارد و دلیل نامگذاری آن نیز به دلیل همین شباهت میباشد. سقف وافل نمونه ای از پرطرفدار ترین و در عین حال زیبا ترین سقف های اجرا شده توسط معماران از گذشته دور تا به امروز میابشد. این سقف قابل اجرا در انواع ساختمان های اسکلت بتنی و یا فلزی می باشد . از جمله ویژگی هایی که سبب پر طرفدار شدن این سقف شده است میتوان به زیبایی کار (سطح تمام شده)، وزن کم، صرفه جویی در مصرف بتن و میلگرد تا حدود 20 دصد ، کاهش هزینه نازک کاری و . . . اشاره نمود. از سقف وافل در مجتمع ها و ساختمان های بلند مرتبه، پارکینگ ها، سالن ها، فرودگا ها و پایانه ها استفاده میگردد.

مطلب مرتبط :
سقف وافل + پاورپوینت

سقف کرومیت
سقف کرومیت

 

6

سقف کرومیت: در سال های اخير شاهد استفاده گسترده از سقف های تيرچه و بلوک با تيرچه فلزی با جان باز ( به اصطلاح كروميت ) می باشيم. سرعت نسبتاً بالای اجرای اين نوع سقف ها به سبب عدم نياز به شمع بندی و شايد قيمت تمام شده كمتر آنها موجب افزايش تمايل برای استفاده از اين روش اجراي سقف شده است. محاسبه و اجرای اين نوع سقف ها دارای نكات و ريزه كاری های اجرایی بيشتري نسبت به ساير سقف ها می باشد كه متأسفانه در بيشتر موارد ناديده گرفته شده و درمجموع شاهد وضعيت نامطلوبی در اجراي اين سقف ها می باشيم. سقف های کرومیت به انواع سقف های کامپوزیت کرومیت، طاق ضربی کرومیت، تیرچه بلوک تقسیم بندی میشوند. نشريه 151 سازمان مديريت و برنامه ريزی به نام "راهنمای طراحی و اجرای سقف تيرچه های فولادی با جان باز در تركيب با بتن " در سال 1381 تنظيم و منتشر شده است.

سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس

 

7

سقف کوبیاکس: سقف کوبیاکس (Cobiax) یک نوع سقف جدید است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دو طرفه اما متفاوت با آنهاست. اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال دو طرفه» مشابه سقف های بتنی دال دو طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد) بدین صورت که این گوی ها در حد فاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی دو طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می باشد. در فناوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری دو محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد. سقف کوبیاکس، یک سیستم دال دو طرفه میباشد که نیروهای ناشی از بار مرده و زنده سقف را به صورت دو طرفه به تیرهای کناری خود منتقل می‌ کند.

 

در ادامه میتوانید اقدام به خرید و دانلود پاورپوینت انوع سقف ها نمایید.

مشخصات فایل :

 • فایل پاورپوینت
 • 106 اسلاید
 • فونت زیبای Fa Casablanca
 • حجم فایل : 11.3 مگابایت
 • تصاویر فایل :

مطالب موجود در فایل :

 • سقف
 • ویژگی های اساسی سقف ها
 • انواع سقف ها
 • سقف طاق ضربی (معرفی، مزایا و معایب سقف طاق ضربی، مراحل اجرای سقف طاق ضربی، نکاتی در خصوص اجرای سقف طاق ضربی)
 • سقف تیرچه بلوک (معرفی، مزایا و معایب سقف تیرچه بلوک، کاربرد، اجزای تشکیل دهنده سقف تیرچه بلوک، اجزای تشکیل دهنده تیرچه، مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک)
 • سقف هالوکور (معرفی، مزایا، مراحل اجرای سقف هالوکور، الزامات سقف هالوکور، مقایسه سقف هالوکور و دال درجا)
 • سقف عرشه فولادی (معرفی، تاریخچه، مزایا و معایب سقف عرشه فولادی، مراحل اجرای سقف عرشه فولادی، الزامات سقف عرشه)
 • سقف وافل (معرفی، موارد کاربرد، مزایا و محدودیت های سقف وافل، ویژگی های سقف وافل، انواع سقف وافل، مراحل اجرای سقف وافل)
 • سقف کرومیت (معرفی، انواع سقف کرومیت، اجزای سقف کرومیت، اجزای تیرچه کرومیت، مزایا و معایب سقف کرومیت، مراحل اجرای سقف)
 • سقف کوبیاکس (معرفی، مفهوم کوبیاکس، مزایای فنی و معماری و اقتصادی این سقف، معایب کوبیاکس، اصول طراحی کوبیاکس، اجزای سیستم کوبیاکس، انواع گوی ها، روش های اجرای کوبیاکس)
 • منابع
ریال200,000

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید