پل گلدن گیت نماد شهر سانفرانسیکو

پل گلدن گیت نماد شهر سانفرانسیسکو ، عکس پل گلدن گیت ، مراحل ساخت پل گلدن گیت ، عکس هایی از پل گلدن گیت ، پل گلدن گیت سانفرانسیسکو خودکشی ، سازه پل گلدن گیت

پل گلدن گیت در زمره زیباترین و منحصربه فردترین پلهای متحرک دنیا محسوب میشود که با گذشت 69 سال استحکام و زیبایی خود را حفظ کرده است. پل گلدن گیت که با هزینه 35 میلیون دلار ظرف مدت 4 سال در سانفرانسیسکو ساخته شد، شمال این شهر را به جنوب آن متصل میکند. پل گلدنگیت در 28 می سال 1937 ساعت 12 بعدازظهر همزمان با اعلام خبر آماده بهره برداری بودن این پل توسط فرانکلین دی.روزولت، رییس جمهور وقت آمریکا، به روي وسایل نقلیه باز شد.

پل گلدن گیت در حال ساخت
پل گلدن گیت در حال ساخت

 

پل گلدن گیت در حال ساخت
تصویری از پل گلدن گیت در حال ساخت

 

پل گلدن گیت در حال ساخت
مراحل ساخت پل گلدن گیت

طراحی پل گلدن گیت

پل گلدن گیت، ابتکار مهندس مشهور جوزف استراس بود که پیش از طراحی پل گلدن گیت، طراحی ۴۰۰ پل متحرک را برعهده داشت. ایرونیگ مارو، مهندس معمار و مهندس چارلز آلتون الیس و لئون مویسیف از طراحان پل در اجرای این پروژه بزرگ مشارکت داشتند. ساخت این پل از ۵ ژانویه سال ۱۹۳۳ شروع شد.

مشخصات پل گلدن گیت

  • پل متحرک گلدن گیت 4200 فوت (1300متر) طول دارد و سالهاست که مستحکم پابرجا مانده است.
  • ارتفاع این پل از سطح آب 220 فوت (67 متر) میباشد و وزن آن 887,000 تن است.
  • دو برجی که در طول این پل ساخته شده اند 746 فوت (۲۲۷ متر) ارتفاع دارند.
  • رنگ پل گلدن گیت نارنجی متمایل به قرمز میباشد.

در سال 1997 ، حدود 41,381,000 وسیله نقلیه از روی این پل عبور کردند. 30 نفر در هنگام ساخت این پل از روی آن سقوط کردند و به دلیل وزش بادهای شدید، کارگران در هنگام ساخت آن با مشکلات بسیاری مواجه شدند .
ساکنین شهر سانفرانسیسکو این پل را نماد شهر خود به حساب می آورند. داستانها و مسایل عجیب و جالبی در مورد این پل وجود دارد. این پل علی رغم نام خود (گلدن گیت به معنی دروازه طلایی) به رنگ طلایی نیست ولی برخی معتقدند که این پل هر سال رنگ میشود، در حالی که 1965 . گفته میشود ، این امر حقیقت ندارد و تاکنون فقط دو بار رنگ شده است: یکبار در سال 1937 و بار دیگر در فاصله سالهای 1995 که پل گلدنگیت بزرگترین پل دنیاست. البته این امر در فاصله سالهای 1937 تا 1964 صحت داشت ولی با ساخت پل ورازانو نروز بین بروکلین و جزیره استیتن در نیویورک، گلدن گیت دیگر در زمره طولانی ترین پل معلق دنیا به شمار نمی آمد. البته در حال حاضر با ساخت پل هایی در منطقه آسیا و اسکاندیناوی (بخشی از شمال اروپا که شامل دانمارک، نروژ، سوئد و فنلاند میشود)، تعیین بزرگترین و طولانی ترین پل در دنیا مشکل میشود. پل گلدن گیت برای میلیون ها نفر ساکنین از شهر بزرگ سانفرانسیسکو نقش کلیدی را در برقراری ارتباط و اتصال نقاط مختلف دارد و در واقع به استثنای پل بروکلین هیچ پلی در آمریکا به اندازه این پل از اهمیت و محبوبیت برخوردار نیست. پل گلدن گیت، ابتکار مهندس چارلز آلتون مهندس معمار و مهندس ایرونیگمارو بود که پیش از این طراحی 400 پل متحرک را برعهده داشت « جوزفاستراس » مشهور از طراحان پل در اجرای این پروژه بزرگ مشارکت داشتند. « لئون مویسیف » و « الیس ساخت این پل از 5 ژانویه سال 1933 شروع شد و در آوریل 1937 به پایان رسید و در 27 می همان سال براي تردد عابران پیاده آزاد شد. این پل تنها راه خروجی سانفرانسیسکو به سمت شمال است و از 6 مسیر مخصوص تردد وسایل نقلیه و دو مسیر محل عبور عابران پیاده در هر دو طرف تشکیل شده است در اول سپتامبر سال 2002 عوارض تردد از روي این پل براي وسایل نقلیه موتوری از 3 دلار به 5 دلار افزایش یافت .
دوچرخه، موتور و عابر پیاده از پرداخت عوارض معاف هستند. محدودیت سرعت حرکت روي پل گلدنگیت در اول اکتبر سال 1983 از 90 کیلومتر در ساعتبه 70 کیلومتر در ساعت کاهش یافت. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز است که این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار (که از شرایط آب و هوایی ویژه آن منطقه است) انتخاب شده است.

خودکشی در پل گلدن گیت سانفرانسیسکو

خودکشی از فراز پل گلدن گیت بیش از هر جای دیگری در ایالات متحده آمریکا صورت می‌گیرد. ارتفاع پل گلدن گیت 67 متر از سطح آب است. پس از یک سقوط ۴ ثانیه‌ای پرنده با سرعت حدوداً ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت به آب می‌خورد. بیشتر پرش کنندگان از اثر ناشی از آسیب تماس با آب می‌میرند. اندکی شان که از اثر اولیه جان بدر می‌برند عموماً خفه می‌شوند یا از سرمازدگی در آب سرد می‌میرند. بیشتر پرشها برای خودکشی در سوی مقابل بِی رخ می‌دهد. سوی رو به اقیانوس به روی عابران بسته‌است. 

بین سالهای 1937 تا 2012 ، حدود 1600 جسد از افرادی که از پل گلدن گیت ، که در منطقه خلیج سان فرانسیسکو واقع در ایالات متحده آمریکا پرش کرده بودند ، کشف شد. اقدامات بسیاری برای جلوگیری از پرش مردم از جمله گشت زنی پرسنل اورژانس و کارگران پل در حال انجام است. اگرچه قبلاً غیرقانونی بودن ساختن سد خودكشی در نظر گرفته شده بود ، در سال 2014 مدیران این پل پیشنهادی را برای ایجاد یك شبكه در زیر سطح پل را تصویب كردند.

عکس هایی از پل گلدن گیت

عکس هایی از پل گلدن گیت
عکس هایی از پل گلدن گیت

 

عکس هایی از پل گلدن گیت
عکس از گلدن گیت

 

عکس هایی از پل گلدن گیت
پیاده رو پل گلدن گیت

 

فاز مقاوم سازی پل گلدن گیت
فاز مقاوم سازی پل گلدن گیت