میراگرها (دمپر ، جداساز لرزه ای) و انواع آن

پل سازی
تایپوگرافی
  • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
  • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

میراگر (دمپر) ، انواع میراگر ها ، جداساز های لرزه ای ، بررسی تخصصی میراگرها در ساختمان ها و پل ها ، میراگر اصطکاکی ، انواع میراگر ها pdf ، جداساز لرزه ای اصطکاکی ، جداساز لرزه ای لاستیکی ، انواع جداگرها

در این مطلب از سری مطالب آموزشی سایت آبستا سازه شما را با انواع میراگرهای ساختمان ها و پلها آشنا میکنیم ، با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر میراگر ها (جداگر های لرزه ای) در ساختمان و پل ها

یکی از روش های کنترل ارتعاشات لرزه ای با جداسازی سازه از زمین در ساختمان و پل ها میباشد در روش جداسازی لرزه ای برای ساختنمان هایی که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر زلزله دارند سازه بر روی تکیه گاه هایی که قابلیت تغییر شکل جانبی زیادی دارند قرار میگیرد. در صورت وقوع زلزله ، عمده تغییر شکل ها در تکیه گاه ها رخ میدهد و سازه مانند جسمی صلب با تغییر شکل های کوچک ارتعاش میکند ، نصب جداسازی باعث افزایش زمان تناوب و میرایی سازه می گردد به این ترتیب به جای تقویت ظرفیت باربری سازه نیاز لرزه ای کاهش میابد به عبارت ساده تر به جای آنکه نیروی زلزله وارد سازه شده و تمهیداتی برای مقابله با آن در نظر گرفته شود از ورود نیروی زلزله به سازه جلوگیری شده و نیروی زلزله در تراز جداساز میرا میگردد.

میراگر چیست ؟

به منظور کاهش ارتعاشات ناشی از باد یا زلزله در ساختمان‌های بلند، پلها ابزاری مورد استفاده قرار میگیرد که میراگر میباشد ، میراگرها با جذب انرژی ناشی باد یا زلزله باعث میشوند که به سازه آسیبی وارد نشود و یا آسیب کمتری وارد شود. به میراگر ها ، دمپر یا جداگرهای لرزه ای نیز گفته میشود.

انواع میراگر ها (دمپر ها ، جداگرهای لرزه ای)

میراگر (planar) RVD :

به عنوان وسیله ای میراگر برای نوسانات کابلها پل ها به کار گرفته میشود. میراگر های RVD میتواند نوسانات تولید شده توسط باد و باران را دمپ کند و در نتیجه طول عمر کابل ها را افزایش میدهد.

دمپر RVD
دمپر RVD

 

میراگرهای RVD
میراگرهای RVD

میراگر های نوسانی (linear) PVD :

این میراگر ها مناسب برای جذب نوسانات کوچک و هم متوسط میباشد. نوسانات به وجود آمده در طول زلزله ، باد شدید و همچنین ترافیک سنگین را هم جذب میکند. استفاده عمومی از این میراگر نه فقط برای عرشه پل ها بلکه همچنین میتواند به عنوان میراگر دیواری در بادبند ها میباشد.

میراگرهای PVD
میراگرهای PVD

 

جداگر لرزه ای رابینسون
جداگر لرزه ای رابینسون

دمپر های LED (Lead Extrusion Damper) :

این میراگر برای نوسانات لرزه ای زلزله به تنهایی مناسب است که ضمن حمایت از ساختمان نیرو ذخیره الاستیک و همچنین مقدار زیاد میرای مورد احتیاج را مهیا میکند.

میراگرهای LED
میراگرهای LED

steel Damper :

استهلاک انرژی در این میراگر به کمک رفتا هیسترزیس نیرو-تغییر مکان ایجاد میگردد. یکی از عواملی که لازم است طراح در حین بررسی ، انتخاب میراگر و مدلسازی آن مورد توجه قرار دهد، نیروی ایجاد شده در آنها است. نیروی ایجاد شده در میراگرهای هیسترزیس بستگی به مشخصات ماده مصرفی در آنها دارد. فلزاتی مانند فولاد یا سرب به عنوان میراگر قابلیت مناسب داشته و دوام خوبی را در طول زمان از خود نشان داده اند.از این رو این دمپر مناسب جذب انرژی برای نوسان لرزه ای زلزله و نوسانات دیگر میباشد در ضمن برای پل های راه هم کاربرد مناسب دارد و مورد استفاده میباشد.

میراگر های LRB (Lead Rubber Bearing) :

بالشتکهای لاستیکی یک وسیله مناسب برای جداگر لرزه ای بوده و نیروی الاستیک را در سازه پشتیبان تامین میکند و میرایی لازم را فراهم میسازد. به این میراگر ها جداگرهای لاستیکی یا هسته سربی گفته میشود.

تکیه گاه های لاستیکی با میرایی بالا (High Damping Rubber Bearing) : این جداگر به عنوان یک جایگزین مناسب LRB برای نوسانات لرزه های زلزله میباشد و به تنهایی میتواند از ساختمان حمایت کند و نیروی ذخیره الاستیک و هم چنین میرای مورد احتیاج را تا 12 % بحرانی مهیا سازد.

جداگر لاستیکی با هسته سربی
جداگر لاستیکی با هسته سربی

میراگرهای Roball :

یک وسیله جداگر برای سازه های سبک با وزن ستون کمتر از یک تن میباشد.

Roglider (PCT Approved) :

یک وسیله جداگر است که در انتها سال 2005 عرضه شد که یک پروفیل کمتر از LRB با اجزای دمپ مشابه و توانایی موثر نوسان لرزه ای برای ساختمان های سبک با وزن ستون ها مابین 1100 تن میباشد.

دمپر های LoGlider :

به طور خاص برای حمایت از بارهای شدیدا سبک تا 5 تن طراحی شده است. قابل استفاده برای طبقات کامپیوتری، تجهیزات حساس آزمایشگاهی، تولید کننده های برق و یا برای هر نوع تجهیزات حساسی که احتیاج به حمایت در مقابل زلزله داشته باشد. مزایای آن عبارت اند از

  • سبک بودن و راحتی حمل و جابه جایی
  • نصب راحت
  • صرفه جویی در هزینه
  • قابلیت نصب برای مقاوم سازی سطح های موجود
دمپرهای LoGlider
دمپرهای LoGlider