بررسی سیستم سازه ای lsf | صفر تا صد

سازه lsf چیست ؟ | بررسی کامل سازه ال اس اف ، جزییات سازه lsf ، تولید سازه lsf ، هزینه سازه lsf ، سازه گالوانیزه lsf ، اتصالات سازه lsf ، نحوه اجرای سازه های lsf ، lsf در ایران ، نکات اجرایی سازه lsf ، سیستم ساختمانی قاب های سرد نورد شده lsf ، مزایا و معایب سازه های lsf ، دستورالعمل طراحی و اجرای سیستم ساختمانی سبک فولادی (lsf) ، دانلود پاورپوینت lsf

در این مطلب از سایت آبستا به بررسی کامل سازه های lsf پرداخته ایم و در پایان مطلب نیز فایل پاورپوینت سازه های lsf را برای دانلود قرار داده ایم.

 معرفی و تاریخچه سازه lsf

lsf (Lightweight Steel Framing) به معنای سازه های فلزی سبک میباشد. ساختمان های پیش ساخته فولادی سبک موسوم به LSF به صورت اجرای خشک و عمدتا با استفاده از اتصالات پیچی و به روش تولید صنعتی به کار گرفته میشوند. این سیستم ساختمان سازی يكی از شيوه هاي مدرن اجرای سازه می باشد كه استفاده از آن از سال 1950 در برخی از کشورها از قبیل کانادا آغاز گردید، ولی استفاده گسترده از آن از سال 1990 مورد توجه سازندگان قرار گرفت. کارخانه های این سیستم در ایران برای اولین بار در سال 1385 راه اندازی شد. (تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات دارد و بعنوان فناوری نوین رسما معرفی شده است )

کاربرد lsf

ویلاها ،ساختمانهای مسکونی ، ساختمان های تجاری اداری و صنعتی کوچک تا سه طبقه ، هتل ها ، هتل آپارتمان ها ، ساختمانهای مدارس و دانشگاهها ، رستوران ها و ...(ودر ساختمانهای 3 تا 9 طبقه نیز توسط سیستمهای ترکیبی قابل اجراء است . )
سیستم ساختمانی lsf قابلیت تلفیق با سیستم های سازه ای رایج مانند بتنی و فلزی را به خوبی دارد و برای بالا بردن تعداد طبقات (معمولا بالاتر از 5 طبقه) به صورت مختلط با سیستم های دیگر به کار میرود.

اجزای اصلی سازه lsf

ساختمان های lsf از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارت اند از :

1- مقاطع تشکیل شده از ورق های فولادی که به وسیله نورد سرد تهیه شده و به عنوان سازه اصلی به کار میرود
2- پانل های گچی به عنوان پوشش در داخل ساختمان
3- سمنت برد برای پوشش خارجی ساختمان و با توجه به نوع پروژه از لایه های عایق صوتی و حرارتی تشکیل شده اند.

جزییات سازه lsf و اتصالات سازه lsf

این سازه از ورق های فولادی تشکیل میشود که عمدتا مقاطع Z ، U ، C میباشند.این مقاطع خود به عناصر باربر و غیر باربر که وظیفه ی اصلی آنها پایداری سازه میباشد تقسیم میشوند.اتصالات این قطعات به یک دیگر عمدتا پیچ و مهره میباشد که به روش تولید صنعتی در کارخانه و با دقت بالا طبق طراحی انجام میشود.
در ساخت و تولید این مقاطع به روش نورد سرد مطابق آیین نامه ها اشکال مختلف در ابعاد متفاوت با ضخامتی در حدود 0.6 تا 2.5 میلی متر از ورق های گالوانیزه نازک پدید می آید.

عناصر تشکیل دهنده lsf

اعضای فولادی سیستم قاب فلزی سرد نورد شده را اصطلاحا CSF مینامند. این قطعات از ورقهای فولادی گالوانیزه به روش پرس یا نورد پدید می آیند که این عناصر را میتوان به طور مستقیم و یا به وسیله یک کلاف افقی به شالوده متصل کرد. در این سازه وظیفه تحمل بارهای عمودی و جانبی را عناصر عمودی که وادار (STUD) نامیده میشود بر عهده دارد و عناصر افقی در این سازه لاواک (Runner) نام گذاری میشوند.

سقف سازه ls

سقف در این سیستم ها در اکثر موارد سقف سبک و به صورت تخت و شیبدار اجرا میشود و این جزییات این سقف ها به قرار زیر میباشد :

سقف های تخت

اجرای تخته سه لا روی joist های سقف ، ملات شیب بندی و لایه ایزوگام .2در صورت تردد کم روی سقف ( با توجه به کاربری ساختمان ) ،حذف ملات شیب بندی و انجام ایزوگام روی تخته سه لا . .3استفاده از ورق های سینوسی روی joist ها ، مش بندی ، لایه بتن به ضخامت 8 سانتیمتر ، ملات شیب بندی و ایزوگام

سقف های شیب دار

نصب تخته سه لا روی سازه و اجرای سقف سفالی .2استفاده از ساندویج پانل ها روی سازه های سبک .3استفاده از ورق های فلزی و یا سفال های رنگی روی سازه ( مانند سایه بانها )

دیوار سازه lsf

پوشش دیوارها ی داخلی : بعد از قرار دادن عایق صوتی و حرارتی بین stud های دیوار ، از پانل های گچی به ضخامت 15 میلیمتر برای پوشش آنها در هر طرف استفاده می شود .(سطح پانلها را بعد از تنظیم و بتونه کاری ، میتوان رنگ ، کاغذ دیواری ، پوشش های چوبی و پلاستیکی نمود )

- پوشش دیوارها ی خارجی : ابتدا از یک لایه تخته سه لا به ضخامت 15 میلیمتر استفاده شده و روی آن کلیه نماها قابل اجرا است ( انواع پلاستر ها ، نمای آلومینیومی ، پانل سیمانی و...

درب و پنجره در ساختمان lsf

بدون هیچگونه محدودیت میتوان از در و پنجره های UPVC ، چوبی ، فلزی ، آلومینیومی استفاده نمود.

پوشش کف های ساختمان lsf

- کف طبقه همکف : استفاده از یک دال بتنی به ضخامت 10 سانتی متر و سپس اجرای سرامیک ، کفپوش و ..

- کف طبقات : بعد از نصب joist های طبقه ، میتوان از سیستم های زیر استفاده کرد.

     1 - نصب تخته سه لا به ضخامت 15 میلیمتر و ( عایق حرارتی و صوتی بین آنها ) واجرای ملات ماسه سیمان و سرامیک یا کفپوش و...

     2 - اجرای کفپوش و سرامیک با استفاده از چسب ( حذف ملات ماسه و سیمان )

     3 - استفاده از ورق های سینوسی با ضخامت 0/8 میلیمتر به جای تخته سه لا (ونصب عایق حرارتی و صوتی بین آنها ) ومش بندی با آرماتور 8 و بتن ریزی به ضخامت 8 سانتیمتر و اجرای سرامیک یا کفپوش

 مزایای سازه های فولادی گالوانیزه سرد نورد شده سبک (lsf)

الف - مزایای مرتبط با شاخص های فنی و اقتصادی

 • فولاد از مصالح محکم میباشد و شکل دادن به آن راحت است.
 • در سازه lsf نیازی به آجر ، بلوک ، تیرچه ، کاشی ، سفال و ... نمیباشد.
 • سازگاری مواد و مصالح با شرایط اقلیمی مناطق مختلف ایران
 • امکان اضافه کردن طبقات به ساختمان موجود با توجه به وزن نسبتا پایین تر این سیستم میسر میباشد که با در نظر گرفتن تمهیداتی امکان افزایش طبقات ساختمان فراهم می گردد
 • به دلیل استفاده ازمقاطع ساخته شده با ورق های کم ضخامت و در نتیجه کاهش بارهای مرده ساختمان وزن اسکلت سازه حدود 30 الی 40 درصد کاهش می یابد.
 • اینرسی حرارتی کم این سیستم آن را برای ساختمان های اداری ، تجاری و دیگر ساختمان ها با کاربری منقطع بسیار مناسب می سازد.
 • کاهش هزینه تمام شده نسبت به ساختمان سازی های سنتی و همچنین هزینه های مربوط به تعمیر آن در طول زمان نسبت به مصالح دیگر خیلی کم میباشد.
 • سرعت بالای اجرا بدلیل ساخت و آماده سازی پانل ها در کارخانه ، عملیات نصب در کارگاه از سرعت قابل قبولی برخوردار است.( یک ویلا بصورت کلید در دست 2 تا 3 ماه )
 • ایزولاسیون در برابر سرما ، گرما ، رطوبت و صوت
 • مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید و مقاومت در برابر آتش سوزی قسمت های حامل بار در اسکلت فولادی بار بیشتری را تحمل می کنند و در مقابل آتش و زلزله مقاوم می باشد.
 • طول عمر حداقل یکصد سال
 • به عل عدم تاثیر پذیری از رطوبت ماهیت قطعات فلزی به هیچ وجه تغیییر نمی کند به دلیل اینکه جنس سازه گالوانیزه می باشد و امکان پوسیدگی وجود ندارد.
 • با توجه به اتصالات محکم احتمال صدمه دیدن به واسطه طوفان خیلی کم می باشد.

ب - مزایای مرتبط با محیط زیست و سلامتی

 • عدم استفاده از موادی که برای سلامتی انسان مضر باشد.
 • تمیز بودن فرآیند تولید و ساخت و اجرا و عدم وجود گرد و غبار و سایر آلودگی ها
 • از نظرزیست محیطی این سیستم ساختمانی در زمره سیستم های ساختمان سازی میباشد که انرژی اندکی برای ساخت اجزای آن مصرف میشود.

معایب و محدودیت های سییستم قاب فولادی سبک (lsf)

سیستم قاب فولادی سبک ساخته شده با قطعات سرد نورد شده علیرغم مزایای بسیارا محدودیت هایی را نیز دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • در مراحل طراحی باید از اندازه و چگونگی مدول ها تبعیت کرد.
 • در ابعاد دهانه، محدودیت وجود دارد.
 • تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم محدود است.
 • به نیروی کار متخصص و آموزش دیده نیاز است.
 • تامین قطعات فلزی گالوانیزه تولید شده در کارخانه، هزینه نسبتاً بالایی دارد.

در زیر تصاویری از مراحل ساخت ساختمان با lsf قرار داده شده است. 

مراحل ساخت lsfمراحل ساخت lsf

 

مراحل ساخت lsf
مراحل ساخت lsf

 

مراحل ساخت lsf
مراحل ساخت lsf

 

مراحل ساخت lsf
مراحل ساخت lsf

 

مراحل ساخت lsf
مراحل ساخت lsf

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید