19
پنج شنبه, می
ورود
x
x
ثبت
x

بررسی کامل بتن سبک + پاورپوینت

بتن - آزمایشات و افزودنی های بتن
تایپوگرافی
 • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
 • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

بررسی کامل بتن سبک + پاورپوینت ، کاربرد بتن سبک ، انواع بتن سبک ، دانلود پاورپوینت بتن سبک ، بتن سبک ، تاریخچه بتن سبک ، روش ساخت بتن سبک ، نحوه اجرای بتن سبک ، مقاله بتن سبک ، بتن سبک سازه ای ، مقایسه بتن سبک با بتن معمولی ، بتن سبک pdf

بتن سبک

بتن سبک یا Ligth Weigth Cconcrete (LWC) یک متریال چند کاربردی است این بتن‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که وزن به مراتب کمتری از بتن‌های معمولی دارند.

اغلب بتن های سبک خواصی از قبیل عایق بودن نسبت به حرارت و صوت، مقاومت در برابر یخ زدگی ، آتش سوزی و کاهش لطمات ناشی از زلزله را دارا می باشند. سبک و یکپارچه سازى را می توان راهکارى محورى و عملى براى افزایش ایستادگى و ایمنى بناها در برابر زلزله به حساب آورد. ویژگى هایى چون کاهش جدى وزن سازه و ابعاد برخى اجزا، صرفه جویى زیاد در مقدار فولاد مصرفى در اسکلت و پى، حائل صدا و رطوبت و به ویژه عایق حرارت بودن، افزایش مؤثر فضاى مفید داخل بنا، قابلیت هاى گوناگون کار پذیرى، انعطاف و تنوع در اشکال، سادگى، و سرعت و سهولت در حمل و اجرا، کاهش خستگى بنا و پایانى مناسب در برابر عوامل آسیب زا نیز مى توانند از مزایاى بهره گیرى تجربه شده از این بتن ها با موارد کاربرى متعدد در ساخت و سازها باشند. بتن های سبک اغلب داراى ویژگى هاى مطلوب کار پذیرى چون قابلیت هاى برش، تراش و پذیرش میخ، پیچ و رول_پلاک، امکان مرمت و نیز عبور تأسیسات و نصب و اجراى چارچوب ها و در و پنجره و تزئینات و پوشش ها و رنگ هاى مقتضى و توان پذیرش پوشش ها و نماهاى مختلف را داراست و ضمن عدم نیاز به اندودهاى سنگین اضافى، امکان تطبیق با طرح هاى گوناگون معمارى را از جمله در سطوح و احجام منحنى در کاربرى های مختلف دارا می باشد.

تاریخچه بتن سبک

اولین بار در زمان روم باستان در معبد پانتئون و ورزشگاه کلوژیوم از پومیس که نوعی مصالح سبک است ،استفاده گردید. در ابتدا قرن بیستم سبکدانه های مصنوعی تولید شدند.در سال ۱۹۷۰ ساخت بتن سبک دانه با مقاومت بالا آغاز شد. بزرگترین بنای بتن سبکدانه ساختمان اداری ۵۲ طبقه با ارتفاع ۲۱۵ متر در هوستون تگزاس است.

مطلب مرتبط :
معماری روم باستان

کاربرد بتن سبک

 • پوشاندن و ضخیم کردن سقف و کف در مواقع لزوم
 • عایق حرارتی در سقف‌ها
 • عایق‌کاری لوله‌کشی‌های آب
 • عایق‌کاری دیوارها
 • ساخت دیوار‌های پارتیشن و دیوار‌های پانلی
 • قالب‌گیری سازه‌های فولادی برای محافظ از آن‌ها در برابر آتش و خوردگی
 • ساخت دیوار‌های باربر با استفاده از بلوک‌های بتنی سلولی
 • به کار گیری عنوان ماده پر کننده در پانل‌های دیواری در ساختمان‌های چند طبقه
کاربرد بتن سبک
کاربرد بتن سبک

ویژگی ها و مشخصات بتن سبک

1- عدم وجود ماسه در بتن سبک باعث سبک و همگن شدن ساختار بتن گردیده و باعث می شود که مواد تشکیل دهنده که تقریبا از یک خانواده می باشند و بهتر یک دیگر را جذب کنند.

2- ساختمان بتن سبک متخلخل میباشد و این ویژگی پارامتر بسیار موثری است. زیرا تخلخل موجود در بتن باعث مقاوب شدن در برابر زلزله و عایق شدن در برابر صدا ، گرما و سرما می گردد .

3- ترکیبات این بتن به گونه ای عمل می کند که حالت ضد رطوبت به خود گرفته و به مانند بتن معمولی که جذب آب دارد عمل نکرده و آب را از خود دفع می نماید. بتن سبک تحت پرس ساخته می شود .

4- بتن سبک در قالب های طراحی شده توسط متخصصین ، بصورت یکپارچه ریخته می شود و بدلیل شکل گیری بتن در فشار، ساختار آن دارا ی یکپارچگی قابل قبولی است.

5- بدلیل طراحی کلیه مراحل تولید و وجود نظارت بر تمامی این مراحل ماده تولیدی دارای استاندارد خاصی تعریف شده است .

6- پرت مواد اولیه جهت تولید بتن های سبک بسیار کمتر از بتن معمولی میباشد. چون تمام مراحل تولید در محل مشخصی صورت گرفته و جهت تولید پروسه ای طراحی گردیده است .

7- قطعات تولیدی در کارخانه از آزمایشات کنترل کیفیت گذر کرده و در صورت تائید به بازار مصرف عرضه می گردد.

8- خرید مصالح بطور عمده صورت گرفته و هزینه کمتری برای سازنده در بر خواهد داشت و در نهایت خانه پیش ساخته با قیمت پائین تری عرضه می گردد .

9- هزینه تولید این نوع بتن از دیگر مواد ساختمانی به نسبت ویژگی آن پایین تر است.

10- بتن سبک مسطح بوده که می توان با یک ماستیک کاری ساده بر روی آن رنگ آمیزی کرد.

مزایای بتن سبک

 • افزایش مقاومت به دلیل عمل‌آوری درونی
 • بهبود ماندگاری سازه
 • کاهش وزن کلی سازه
 • حمل و نقل آسان‌تر
 • مقاومت بسیار خوب در برابر آتش
 • کاهش زمان و هزینه ساخت و ساز
 • کاهش ترک‌خوردگی در اثر انقباض به دلیل نگهداری بالاتر رطوبت

مزایای بتن سبک در مقایسه با بتن معمولی

 عایق گرما بودن بتن سبک

مقاومت حرارتی بالاتر بتن سبک باعث کاهش سرعت انتقال حرارت در آنها میشود و منافع متعددی را بدنبال خواهد داشت. یکی از این موارد کاهش تلفات انرژی خواهد بود. این موضوع هم در انتقال حرارت از داخل به خارج از ساختمان در فصل زمستان و هم انتقال حرارت از خارج به داخل ساختمان در فصل تابستان مطرح خواهد بود . از طرف دیگر عایق بودن این بتن ها باعث کاهش سرعت تغییرات حجمی در اثر تغییرات دمایی شده و مقاومت آنها را در مقابل سیکل های حرارتی و یخبندان افزایش می دهد. عایق بودن حرارتی باعث خواهد شد تا سرعت انتقال حرارت به داخل این بتن ها کاهش یابد و لذا تنش های وارده ناشی از تغییرات حجمی در اثر تغییر شکل های پلاستیکی موضعی تعدیل بشود. همچنین این خاصیت فیزیکی باعث افزایش مقاومت این بتن ها در مقابل آتش میگردد.

سبک بودن بتن سبک

بار مرده در ساختمان که ناشی از وزن سازه است بخش مهم نیروی وارده به اجزای باربر در یک سازه تلقی می گردد و لذا کاهش آن منجر به کاهش نیروهای وارده و لذا کاهش وزن اسکلت فلزی و دیوار ها شده و کاهش مخارج فونداسیون و پی را بدنبال خواهد داشت. از طرفی دیگر وزن کمتر سازه باعث کاهش نیروی منتقل شده به سازه از طریق زلزله و کاهش احتمال خسارات مربوط به آن خواهد شد. سبکی اجزای بتنی سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پیشساخته را نیز بدنبال خواهد داشت.

معایب بتن سبک

 • زمان خشک شدن طولانی
 • نیاز به مخلوط کردن طولانی‌تر در مقایسه با انواع معمولی بتن
 • در زمان عمل‌آوری حساسیت آن نسبت به مقدار آب بسیار بالا است

ساختار بتن سبک

 • فاز خمیری( ماتریس )
  مقاومت و مدول الاستیسیته بیشتر
 • فاز ذرات( سنگدانه )
  مقاومت و مدول الاستیسیته کمتر
 • فاز وجه مشترک( ناحیه انتقال )
  کیفیت بهتر نسبت به بتن معمولی

ریز ساختار بتن سبک

بتن سبک به نسبت بتن معمولی دارای پیوند بین ماتریس و سنگدانه قوی تر است. علت آن این است که خود سبکدانه باعث عمل آوری می شود و مقداری خمیر به داخل سنگدانه متخلخل نفوذ می کند. این امر باعث می شود ناحیه انتقال در این بتن بسیار کوچکتر و شکست بتن در سنگدانه سبک اتفاق بیفتد.

انواع بتن سبک

در یک تقسیم بندی کلی می توان بتن های سبک را به دو گروه متکی بر سبکدانه بجای سنگدانه و متخلخل یا سلولی تقسیم بندی کرد. در گروه اول انواع گوناگون سبکدانه های طبیعی و یا صنعتی بجای سنگدانه مورد استفاده قرار می گیرد و در گروه دوب ایجاد چگالی پایین در بتن بر مبنای ایجاد تخلخل در خمیر سیمان صورت می گیرد. وزن مخصوص فضایی بتن سبک بستگی به روش ساخت، مقدار و انواع اجزای متشکل آن دارد. تماب بتن های سبک، وزن مخصوص کم خود را مدیون همراه داشت هوا در ساختمان داخلی شان هستند. بتن فوق سبک با وزن فضایی ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرب در متر مکعب را برای گرمابندی و به عنوان پرکننده میتوان مورد استفاده قرار دارد. مقاومت بتن سبک به وزن مخصوص آن بستگی دارد به طوری که هر چه وزن مخصوص زیادتر شود مقاومت آن افزایش مییابد. البته نحوه به عمل آوردن قطعات بتنی ساخته شده، روش ساخت، دانه بندی و مقادیر اجزای متشکله آن در این امر مؤثرند.

 1بتن سبک متخلخل یا سلولی (بتن گازی یا هوادار)

در این نوع بتن ها کاهش دانسیته با ایجاد تخلخل در خمیر سیمان روی می دهد. برای این منظور از دو روش عمده استفاده می شود. در یک روش از عوامل حباب ساز در مخلوط طرح اختلاط بتن استفاده میگردد و محصول را بتن گازی می نامند و در روش دوم تخلخل با استفاده از حباب های خارجی (کف) که توسط ماشین کف ساز یا فوب ژنراتور تهیه شده است ایجاد می شود که با عنوان بتن کفی یا فومی یا هوادار شناخته میشود.

 2بتن سبک سبکدانه

در این نوع بتن ها از انواع گوناگون سبکدانه بجای سنگدانه برای ایجاد دانسیته پایین استفاده می گردد. این مواد سبکدانه ممکن است در حالت طبیعی و یا در فرآیند های صنعتی تولید شوند. پامیسیکی از مهمترین سبکدانه های طبیعی محسوب می شود که منابع معدنی آن در مناطق متعددی از ایران وجود دارد. پوکه معدنی فاروج یکی از منابع معدنی سبک دانه پامیس در استان خراسان محسوب میگردد. لیکا، پرلیت و دانه های پلی استایرن نیز تعدادی از مهمترین سبکدانه های صنعتی مورد استفاده در تولید بتن سبک هستند. مهمترین انواع این بتن ها در گروه بتن های متکی بر استفاده از سبکدانه شامل بتن سبک لیکا، بتن سبک پرلیتی، بتن سبکپلی استیرن و بتن سبک پوکه ای می باشد.

انواع بتن سبک
انواع بتن سبک

انواع بتن سبک بر اساس دانسیته

 1بتن سبک با دانسیته سبک

دانسیته های کمتر در حد ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرب در متر مکعب برای افزایش عایق حرارتی سازه ها ایده آل هستند. مقاومت بتن سبک در مقابل آتش، جذب آب و صوت این محصول را در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در بازار بسیار جذاب نموده است. هر چند که سایر مصالح ساختمانی که برای عایق کاری ساختمان بکار می روند ممکن است سبکتر باشند ولی قیمت بالای آنها و کاهش راندمان آنها به علت جذب زیاد رطوبت باعث شده است که بتن سبک جایگزین بهتری در مقایسه با مصالح ساختمانی فوق باشد. بتن سبک با دانسیته های اشاره شده، سایر مشکلات نصب و بهره برداری از محصولاتی که صرفاً برای عایق بندی استفاده میشود را ندارد.

 2بتن سبک با دانسیته متوسط

پانل های پیش ساخته بتن با وزنهای ۸۰۰-۱۰۰۰ کیلو گرم در متر مکعب برای دیوارهای ایر باربر برای سازه های ساختمانی فل ی و بتنی کاربرد فراوانی دارند. دیوارهای داخلی ساختمان در ابعاد مثلا ۵۰۰*۲۵۰*۲۰۰ میلیمتر و برای دیوارهای خارجی ۱۰۰۰*۲۵۰*۵۰۰ میلیمتر به صورت استاندارد در ساختمانهای بلند مرتبه استفاده شده است. محاسبات انجام شده در کشور های اندونزی، مالزی، هند و تایوان نشان داده که کاهش هزینه ناشی از بکارگیری بتن سبک در ساختمان ها ۱۰-۱۵ درصد از هزینه ساخت را در مقایسه با آجر کاسته است. لبته هزینه انرژی مصرف شده در پخت آجر در این محاسبات منظور نشده است.

 3بتن سبک با دانسیته سنگین

دانسیته در حد ۱۲۰۰ کیلوگرب در متر مکعب ( مقاومت فشاری ۶۵ کیلوگرم به سانتیمتر مربع ) تا دانسیته در حد ۱۶۰۰ کیلوگرم در متر مکعب ( مقاومت فشار ۱۷۶ کیلو گرب بر سانتیمتر مربع ) دانسیته های بالاتر در حد ۱۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب و با مقاومت فشار حدود ۲۵۰ کیلو گرم بر سانتیمتر مربع بدون مشکل قابل دسترسی می باشد که برای بعضی سازه های باربر در ساختمانها توصیه می شود. برای اسکلت ساختمانهای بلند و دیوارهای باربر و تقویت شده دانسیته های ۱۴۰۰ کیلو بر سانتیمتر مکعب و برای دیوارهای میانی با ضخامت های ۶۵ تا ۸۰ میلیمتر نی بکار گرفته می شود. پرکننده های بتن سبک به جای مصالح کنونی برای روی سقفها و شیب بندی ساختمانها می تواند راندمان حرارتی و صوتی ساختمان را تا حد ۴ برابر بتن معمولی اف ایشدهد. سبکی سازه نه فقط در شرایط طوفان و زلزله ایمنی ساختمان را بالا می برد بلکه در سایر نقاط کشور که زلزله خیز نیستند به ایمنی ساختمان کمک میکند.

روش های عمل آوری بتن سبک

 روش طبیعی یا هوای آزاد

بتن ساخته شده در تابستان مرطوب نگه داشته می شود و بیشتر در ساختمان ها و سازه ها کاربری دارد. عمل آوری بتن سبک همان سیکل های (۲۸ روز) بتن معمولی را در هوای باز طی میکند.

 روش غیر طبیعی با کمک افزودنی

با افزودن ۱ تا ۲ درصد تسریع کننده به مخلوط بتن می توان سرعت تولید بتن در قالب ها را افزایش داد تا گیرایش بتن سریعتر انجام شود.

 روش بخار

این روش شبیه بتن معمولی می باشد به نحوی که بتن ریخته شده باید پس از ۵ تا ۶ ساعت در معرض بخار قرار گیرد در واقع زمانیکه بتن شروع به سخت شدن می کند یک سیکل کامل معمولأ ۸ ساعته را طی می کند. در ۲ ساعت اولیه درجه حرارت باید به تدریج تا ۶۰ درجه افزایش یابد و برای ۴ ساعت در همین درجه حرارت حفظ گردد. از ساعت هفتم و هشتم حرارت را تا درجه حرارت محیط باید کم نمود.

 روش هوای گرم

بتن تولید شده بلافاصله در تونل های گرم قرار می گیرد. توصیه می گردد در جه حرارت داخل تونل از ۳۰ درجه بیشتر نباشد و پس از سه ساعت ۵۰ تا ۶۰ درجه اف ایش یابد و همین درجه حرارت برای ۳ تا ۴ ساعت حفظ گردد. پس از گذشت ۷ ساعت حرارت دهی به روش فوق درجه حرارت باید کاهش یابد تا زمانیکه درجه حرارت تونل پس از دو ساعت به درجه حرارت محیط برسد. بدین ترتیب پساز حدود ۹ تا ۱۰ ساعت قالب ها را میتوان از تونل خارج و انبار نمود.

در ادامه مطلب میتوانید اقدام به دانلود پاورپوینت کامل و زیبای بتن سبک نمایید.

مشخصات فایل :

 • فایل پاورپوینت
 • 50 اسلاید
 • فونت زیبای Casablanca.
 • حجم فایل : 5.8 مگابایت
 • تصاویر فایل :

مطالب موجود در فایل :

 • فهرست
 • بتن سبک
 • تاریخچه بتن سبک
 • کاربرد بتن سبک
 • ویژگی ها و مشخصات بتن سبک
 • مزایا و معمایب بتن سبک
 • مزایای بتن سبک در مقایسه با بتن معمولی
 • ساختار و ریز ساختار بتن سبک
 • انواع بتن سبک
 • بتن سبک متخلخل یا سلولی (بتن گازی یا هوادار)
 • بتن سبك متخلخل اتوكلاو شده (ساختار، نسبت حجمی، مواد تشکیل دهنده، مراحل ساخت بتن اتوکلاو)
 • بتن سبک کفی (ترکیبات، کاربرد)
 • بتن سبک سبکدانه (انواع دانه های سبک، محدوده وزنی - حجمی انواع سنگدانه های سبک)
 • بتن سبک پرلیتی
 • بتن سبک لیکا (کاربرد لیکا بر حسب اندازه دانه ها)
 • انواع بتن سبک بر اساس دانسیته (بتن سبک با دانسیته سبک،متوسط و سنگین)
 • روش های عمل آوری بتن سبک (هوای آزاد ، غیر طبیعی ، روش بخار ، روش هوای گرم)
 • منابع
ریال120,000

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید