شرح کامل آزمایشات بتن خود متراکم

بتن - آزمایشات و افزودنی های بتن
تایپوگرافی
 • خیلی کوچک کوچک متوسط بزرگ خیلی بزرگ
 • پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

آزمایشات بتن خود متراکم (SCC) ، شرح آزمایش های بتن خود تراکم ، آزمایش L بتن خود متراکم ، آزمایش U بتن خود تراکم ، آزمایش قیف v ، آزمایش جعبه U ، آزمایش GTM بتن خود تراکم

پس از آنکه در مطلب جداگانه تحت عنوان بررسی کامل بتن خود متراکم ، این بتن را مورد بررسی قرار دادیم حال قصد داریم تا آزمایشات گوناگون و زیادی که برای تست بتن خود متراکم وجود دارد که هر کدام دقت خاص خود را داشته و پارامترهایی از بتن خود متراکم را مورد ارزیابی قرار میدهند بپردازیم. ما در این مطلب به شرح کامل تعدادی از آزمایشات بتن خود متراکم یا SCC میپردازیم.

لیست آزمایشات بتن خود متراکم :

 • آزمایش پهن شدگی اسلامپ بتن خود متراکم
 • آزمایش حلقه J
 • آزمایش جعبه L
 • آزمایش قیف V
 • آزمایش جعبه U
 • آزمایش پر کردن جعبه
 • آزمایش روزنه
 • آزمایش پایداری شبکه یا GTM


آزمایش جعبه ال بتن خود متراکم (L box test) :

آزمایش جعبه L شکل بتن خود تراکم که روانی بتن را مورد ارزیابی قرار میدهد بر اساس یک طرح ژاپنی بنا نهاده و مورد استفاده قرار گرفته است. این آزمایش قابلیت انسداد بتن در برابر میلگردها را نشان میدهد.
برای انجام این آزمایش به دستگاه جعبه L، سرتاس، خط کش، کرنومتر، بتن مورد سنجش نیاز است.
جعبه L که برای آزمایش مورد استفاده قرار میگیرد باید از جنس مواد سخت و غیر قابل نفوذ (جاذب آب نباشد) باشد و در ترجیحا از جنس طلق و یا شفاف بوده به طوری که داخل آن قابل رویت باشد. ساختمان دستگاه L در تصویر زیر نشان داده شده است.

جزییات و ساختمان دستگاه L
جزییات و ساختمان دستگاه L

طریقه انجام آزمایش L :

طریقه انجام آزمایش بدین صورت است که در ابتدا دستگاه ال را بر روی یک سطح صاف قرار داده و در جای خود محکم نمایید و با استفاده از آب داخل آن را کمی مرطوب کرده و سپس آب را به طور کامل خارج نمایید از کارکرد دستگاه اطمینان حاصل نمایید (بالا و پایین شدن راحت دریچه ). بر روی قسمت افقی دستگاه فاصله های 20 و 40 سانتی متری را از دریچه علامت گذاری نمایید که این دو زمان با T20 , T40 شناخته میشوند و مشخصه ای برای روانی بتن به حساب می آیند. در ادامه حدود 14 لیتر بتن را که مطابق با استاندارد ها نمونه گیری شده است را برای آزمایش آماده نمایید. بتن را از بالای دستگاه یعنی بخش قائم به آرامی داخل دستگاه بریزید در حالی که دریچه بسته میباشد اجازه دهید که بتن در مدت یک دقیقه در همان حالت داخل دستگاه باقی بماند پس از یک دقیقه دریچه را باز کنید تا بتن به قسمت افقی دستگاه وارد شود در این هنگام کرنومتر را به کار انداخته و زمان رسیدن بتن به علامت های 20 و 40 سانتی متری را اندازگیری نمایید. پس از آن که بتن از حرکت ایستاد ارتفاع بتن در بخش های افقی و قائم دستگاه را اندازه گیری نمایید. کل زمان آزمایش باید در کمتر از ظرف مدت 5 دقیقه انجام گیرد تا خطا به حداقل کاهش یابد.

از تقسیم کردن h2 بر h1 ضریبی بدست می آید که آن را ضریت انسداد یا نسبت بلوکه شدن مینامند.

مراحل انجام آزمایش L بتن خود تراکم
مراحل انجام آزمایش L بتن خود تراکم

نتایج و تفسیر آزمایش جعبه L :

اگر بتن همانند آب جریان یابد ضریت انسداد برابر یک خواهد بود (h2/h1=1)
در صورتی که هر چه مقدار ضریب انسداد کوچک تر از یک باشد نشان میدهد که بتن نمیتواند به خوبی از میلگردها عبور نماید و جریان یابد. گروه تحقيقات EU حداقل نسبت انسداد را 0.8 پيشنهاد داده‌ است

نکاتی در به حداقل رساندن خطا در آزمایش L :

 • استفاده از دو نفر آزمون گیر برای انجام آزمایش
 • دقت در کار با کرونومتر
 • قطر یکسان میلگردهای دستگاه و میلگرد های قطعه (میلگرد هایی که در قطعه مورد نظر در پروژه به کار رفته)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید